Ako na prevenciu bolestí svalov a kĺbov?

Bolesti svalov a kĺbov môžu byť vysiľujúce a sťažovať vykonávanie aj tých najzákladnejších úkonov. Či už je spôsobená zranením alebo preťažením, je dôležité predchádzať bolestiam svalov a kĺbov skôr, než sa objavia. V tomto článku sa budeme zaoberať niekoľkými jednoduchými tipmi a technikami, ktoré vám pomôžu predchádzať bolestiam svalov a kĺbov.

Tip: Pamätajte, že ani perfektná prevencia nemusí zabrániť tomu, že nikdy bolesti svalov či kĺbov nežijete. Potom vám ich pomôžu zmierniť vhodne zvolené produkty – napríklad balzamy, o ktorých vám prezradí viac táto HillVital recenzia.

Autor recenzie Radek Černý z Ecoblog.cz má s produktmi od HillVital skúsenosť a vo svojom článku popisuje nielen ich vlastnosti, ale aj samotný nákupný proces.

Zahriatie a preťahovanie

Zahriatie pred akoukoľvek fyzickou aktivitou je nevyhnutné na prípravu svalov a kĺbov na nadchádzajúcu úlohu. Zahriatie zvyšuje telesnú teplotu, čo zvyšuje prietok krvi do svalov a môže pomôcť predchádzať zraneniam. Naťahovanie tiež pomáha uvoľniť svaly, čo môže zabrániť kŕčom a zraneniam. Správne zahriatie a pretiahnutie by malo trvať aspoň 10-15 minút.

Udržujte si zdravú váhu

Nadmerná hmotnosť môže kĺby nadmerne zaťažovať, čo vedie k bolestiam a zápalom. Udržiavanie zdravej hmotnosti je nevyhnutné na prevenciu bolesti kĺbov, najmä kolien, bedier a členkov. Pravidelné cvičenie spolu s vyváženou stravou vám pomôže udržať si zdravú hmotnosť a znížiť riziko bolesti kĺbov.

Zostaňte hydratovaní

Na prevenciu bolesti svalov a kĺbov je zásadné zostať hydratovaný. Voda pomáha mazať kĺby a zabraňuje treniu, čím znižuje riziko zranenia. Pomáha tiež odplavovať toxíny, ktoré sa môžu hromadiť vo svaloch a spôsobovať zápaly a bolesti. Snažte sa vypiť aspoň 8-10 pohárov vody denne, ak ste aktívni, tak aj viac.

Používajte správnu techniku

Či už zdvíhate činky alebo vykonávate jogové pozície, je dôležité používať správnu techniku, aby ste predišli zraneniu. Nesprávna technika môže zaťažovať svaly a kĺby a viesť k bolesti a zraneniu. Vždy sa uistite, že pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej aktivity vykonávate všetko tak, ako odporúčajú odborníci.

Robte si prestávky a odpočívajte

Preťažovanie a opakovaná záťaž sú častými príčinami bolesti svalov a kĺbov. Je dôležité pravidelne robiť prestávky a dopriať svalom a kĺbom odpočinok, najmä ak vykonávate opakujúce sa činnosti. Každých 30-60 minút si urobte prestávku a pretiahnite sa alebo sa prejdite, aby ste predišli bolesti svalov a kĺbov.

Noste správnu obuv

Nosenie správnej obuvi môže pomôcť predchádzať bolestiam svalov a kĺbov, najmä pokiaľ dlhšiu dobu stojíte alebo chodíte. Vyberte si topánky, ktoré sú pohodlné, podporujú a správne sedia. Vyhnite sa vysokým podpätkom alebo topánkam s minimálnou podporou, pretože môžu zbytočne zaťažovať kĺby.

Doprajte si dostatok spánku

Spánok je nevyhnutný na obnovu a regeneráciu organizmu. Nedostatok spánku môže viesť k bolestiam svalov a kĺbov aj k mnohým ďalším zdravotným problémom. Snažte sa spať 7-8 hodín každú noc a vytvorte si pravidelný spánkový režim, ktorý pomôže predchádzať bolestiam a zápalom.

Publikované: 21. 05. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Aneta Křivánková