3 tipy, ako vychovať psa, aby sa (nielen) na dovolenke správal poslušne

S nevychovaným psom je dovolenka ako horor. Lenže výchova psa rozhodne nie je ľahká disciplína. Na druhú stranu v tom všetci občas hľadáme až veľa, kým si to celé sami neskomplikujeme. Pritom stačí robiť celkom málo, ale dôsledne a to potom prehlbovať a pridávať iba to, čo nám a psovi vyhovuje. Tip: Pokiaľ vám nasledujúce tipy nebudú stačiť, neváhajte sa ponoriť do kurzov v Online psej škole. Než si kurz zaplatíte, prečítajte si názor Radka z Ecoblogu v článku Online psi škola recenzie. Radek z Ecoblogu má s kurzami na Online psy škola skúsenosť a neváhal sa o ňu podeliť s ostatnými.

1) Odmena + kŕmenie z ruky

Pes totiž pochopí, že jedlo máte vy a bude sa k vám rád a často vracať. Tiež si tým budujete pekný vzťah. Takže väčšinu (alebo pokojne celú) kŕmnu dávku dajte psovi z ruky. Rozhodne tu pomôže aj spoločné cvičenie a učenie sa trikov, kedy tiež odmeňujete väčšinou z ruky. Len nezabudnite dávku jedla za cvičenie odčítať z celkovej dennej dávky, pretože nažraný pes = nemotivovaný pes. A ak ste mimo domova a ani necvičíte, aj tak pri sebe vždy majte nejakú tú granuli alebo mäso a odmeňujte psa za žiaduce správanie (príde na zavolanie, nevšíma si okoloidúceho psa,…). Keď práve nemáte až toľko času na cvičenie, rovnako dajte aspoň časť dávky jedla z ruky alebo využite plniacu hračku – síce pri tom nebudete so psom v kontakte, ale on bude veľmi dobre vedieť, že ju dostal od vás. Nebojte sa, či máte pocit, že pes, ktorý nemá denne 2–3x misku plnú žrádla, je nešťastný, nie je to tak. Nešťastný pes je ten, ktorý nevie, čo od neho očakávate.

2) Hrajte sa často a organizovane

Organizovaná hra? To neznie veľmi ako zábava, čo? To by ste sa divili! Keď váš pes nebude mať hračky neustále k dispozícii, ale budete sa hrať, až keď hračku vytiahnete vy, chlpatec si začne spájať, že vy = zábava. Bude sa o vás viac zaujímať, viac sa na vás sústrediť a (ak to ide) bude vás viac milovať. Jednoducho bude mať radosť, že je s vami. Začiatok a koniec určujete vy, tým pomôžete psovi, aby lepšie prepínal režim hra a režim "nevim, čí som" a zbytočne sa nepretiahol. Ideálnou hrou je preťahovaná, pretože ste so psom v kontakte, občas si ale môžete aj zahádzať. Nebojte, pes bez hračiek nie je chudák, chudák je ten, čo má okolo seba hromadu hračiek, ale nikto sa s ním nehrá. A aspoň môže väčšinu dňa v kľude odpočívať.

3) Zaistite, aby pes neurobil chybu

Keď pes urobí chybu, ktorá je pre neho zábavná, dosť ťažko sa to odbúrava. Vezmite si napríklad taký útek v lese za zverou. V psovi sa prebudí prirodzený pud a samotný beh je pre neho odmenou. Nedajbože, keď zviera doženie a uhryzne si, to odbúrate naozaj ťažko. Riešenie? Keď vieme, že nám pes uteká za zverou, tak na voľno venčíme len v mieste, kde zver nie je a postupne pomaly, ale kontrolovane sťažujeme podmienky, na to neustále pracujeme na privolaní. Keď venčíme na mieste, kde zver býva (alebo by mohla byť), čiže tam, kde by mohol urobiť chybu, motivujeme psa na seba – hráme sa a odmeňujeme a psa máme na vodítku. No a či riešite, že vám pes uteká za inými psami, ľuďmi a tak podobne, je to to isté. Mimochodom, viete, že na 1 zlý pokus je okolo 50 preučujúcich pokusov? To sa možno tá obozretnosť oplatí, viďte.

Publikované: 21. 08. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Léblová