Vycestujte na last minute do Turecka a ochutnajte pravého „turka“

Ak túžite po dobrodružstve a exotických zážitkoch, zájazd do Turecka naplní vaše predstavy o kvalitne strávenej dovolenke. Okrem nádherných pláží, bohatej histórie a úžasnej kuchyne vám Turecko ponúka aj jedinečný kulinársky zážitok – môžete si pochutnať na tradičnej tureckej káve a nechať sa zasvätiť do tajov jej prípravy.

Dovolenka pre milovníkov kávy

Turecká káva má bohatú históriu, ktorá siaha až do 15. storočia, keď bola káva prvýkrát dovezená do Turecka. Turci si našli na prípravu kávy jedinečný spôsob. Pomleté zrná kávy sa varia pri vysokých teplotách priamo vo vode spolu s cukrom a voňavými prísadami. Ak vycestujete na dovolenku do Turecka, hľadajte tradičné miestne kaviarne, kde si pravú tureckú kávu môžete vychutnať so všetkým, čo k tomu patrí. Tieto prevádzky totiž často ponúkajú autentickú atmosféru a príležitosť ochutnať kávu pripravenú podľa tradičnej metódy prípravy.

Turecký bazár alebo radšej kaviareň?

Tradičná príprava tureckej kávy je umenie. Káva sa pomelie na veľmi jemný prášok a potom sa varí na nízkom ohni v malých ozdobených hrnčekoch nazývaných „fincan“. Voda sa do kávy pridáva spolu s cukrom a voňavými prísadami (predstavte si napríklad vôňu kardamomu). Pitie tureckej kávy je viac ako len konzumácia nápoja – je to spoločenský a rodinný rituál. Kým sa káva varí, vy si vychutnávate jej bohatú arómu. Potom si pomaly prevaľujete na jazyku každý dúšok, ktorý vám poskytne jedinečný zážitok. Ak vás k vycestovaniu na last minute do Turecka neťahajú turecké pláže ani tradičné trhy, kde sa dajú výhodne nakúpiť krásne suveníry (kožené a tkané produkty, šperky, koreniny, čaje), potom vás určite namotivuje vôňa tureckej kávy.

Pár zaujímavých faktov, ktoré vás tiež môžu pritiahnuť do Turecka

  • Turecko sa nachádza na križovatke Európy a Ázie, čo mu dáva strategickú geografickú polohu. Istanbul je jediné miesto na svete, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch.
  • Turecko má bohatú históriu, siaha až do antických čias. Bolo domovom mnohých významných civilizácií, vrátane Chetitov, Grékov a Rimanov.
  • Turecký jazyk patrí do turkického jazykového rodu a je jedným z mála aglutinačných jazykov na svete. To znamená, že slová môžu mať veľa prípon a predpôn, ktoré menia význam.
  • Turecko je známe svojou čajovou kultúrou. Turecký čaj sa často konzumuje po celý deň a tradične sa podáva v malých pohároch, často s cukrom.
  • Veľa tureckých pamiatok je zapísaných na zozname UNESCO, vrátane historického centra Istanbulu, Pamukkale a Hierapolisu, Goreme a skalných lokalít v Kappadokii.
  • Univerzita v Harrane, založená v roku 196 n. l., je považovaná za prvú univerzitu na svete. Ponúkala vzdelanie v oblasti vedy, filozofie a medicíny.
  • Hoci je káva dnes obľúbeným nápojom na celom svete, bola prvýkrát predstavená v Istanbule v 15. storočí. Turecká káva sa pripravuje a podáva tradičným spôsobom.

Voňavý last minute do Turecka

Okrem toho, že si počas dovolenky v Turecku vychutnáte bohatú arómu a chuť tureckej kávy, môžete hlbšie porozumieť tradičnej kultúre a spôsobu života Turkov. Vyrazte na dovolenku do Turecka, kde vás čaká výnimočná kulinárska a kultúrna skúsenosť, na ktorú nikdy nezabudnete.  

Publikované: 30. 04. 2024

Kategória: Svet

Autor: Patricie Novotná