Päťprsté topánky Vibram Fivefingers: Ideálny spoločník na treky

Možno ste už počuli o týchto „prstových topánkach“, alebo ich dokonca zahliadli na niekom známom. Že nie? Jedná sa o topánky, ktoré sa navliekajú na chodidlá a ich cieľom je tlmenie nárazov a celkovo pohodlnejšia chôdza. Samozrejme platí, že tisíc ľudí rovná sa tisícom chutí a každému vyhovuje niečo iné, avšak táto alternatíva k barefoot obuvi, sa hodí aj na dlhšie prechádzky či výstupy. Treba podotknúť, že vďaka tlmivému účinku, ktorý Vibram Fivefingers majú, umožňuje rýchlejší pohyb v teréne.

Ako pracujú prsty?

Z mnohých recenzií vyplýva, že prsty pracujú inak ako v klasickej topánke a nie je sa čomu diviť. Pri výšľape do kopca prsty nahrádzajú pazúry šelmy, ktoré sa zabodávajú do povrchu, teda nejde len o skvelý zážitok z chôdze, ale predovšetkým o dokonale prispôsobené prsty všetkému materiálu na ceste. Zošľap dole už bude o niečo horší a treba si na „päťprsťákov“ Vibram Fivefingers poriadne zvyknúť, pretože vďaka tlmeniu nárazov sa zo zošľapu stane horská dráha, kde všetkými silami cupitáte a brzdíte každý váš krok. Pokiaľ tomuto typu topánok predsa len dáte šancu a trochu tréningu, zvládnete aj zbesilejšie kopce. Tip: Prečítajte si, čo si modelu myslí Ecoblog. Táto eobov recenzia vám poskytne odpovede na prednákupné otázky. Autor Radek má s nákupom na eobuv skúsenosť a podelil sa o ňu v komplexnom článku na svojom Ecoblogu.

Veľmi odolná obuv do terénu

Chôdzu spríjemňuje kombinácia materiálu, ako sú vlna a umelé vlákna. Priedušná látka, z ktorých sa topánky skladajú, však môže vadiť pri daždivých dňoch, a preto by ste mali zvážiť, kde do akého prostredia ich obujete. Navyše tento typ topánok skvele pripomína klasickú obuv, teda prechod bude oveľa jednoduchší ako na barefoot. Topánky Vibram Fivefingers nedisponujú zateplením, a preto „päťprsťáky“ odporúčame v zime nechať doma, alebo aspoň si ich neobúvať na miesta so zvýšeným výskytom snehu. Avšak pri fyzickej aktivite docielite dostatočné zateplenie a mráz pociťovať nebudete.

Publikované: 25. 08. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Léblová