Šití je skvělý relax, keď práve nemôžeme cestovať

Spôsobov ako odpočívať v pohodlí domova je veľa. Spánok, čítanie knihy, chvíľka oddychu pri dobrej káve, šport alebo vytváranie nových vecí. Aj šitie nám pomôže na chvíľu hodiť všetky starosti za hlavu.

Kreatívny odpočinok

Celý deň v jednom kolotoči, zvlášť v súčasnej situácii. Deti sa doma už nudia, online výučba je občas náročná a do toho riešime bežný chod domácnosti, prácu a ďalšie veci, ktoré je potrebné zariadiť. Ak pri svojej práci zamestnávame najviac hlavu, trávime hodiny pri počítači a telefóne, potrebujeme potom nejakú kreatívnu činnosť, aby si náš mozog oddýchol. Sadnúť si k šijaciemu stroju, robiť rukami a sústrediť sa len na jednu jedinú vec je pre unavenú myseľ skvelým relaxom. Navyše získate okrem odpočinku aj originálny kúsok do vášho šatníka, pretože si môžete ušiť čokoľvek, po čom túžite.

Vlastnoručne ušité

Práve možnosť ušiť si oblečenie bola v minulosti tým hlavným dôvodom, prečo každý večer sadali tisíce žien k stroju a šili podľa strihov zo zahraničných časopisov. Nedostatok oblečenia sa riešil tak, že sa doma ušilo, prešilo alebo aspoň opravilo. Dnes máme v obchodoch plné regály lacných kúskov oblečenia z Číny a ďalších krajín, kde ich šijú za minimálne ohodnotenie. Nielen to je dôvodom, prečo sa k šitiu vracia čím ďalej viac žien a tiež mužov. Výhodou je tiež možnosť upraviť si rozmery podľa svojej potreby a nespoliehať sa na konfekciu. Asi každý už niekedy zažil márne behanie po obchodoch a skúšanie niečoho, čo aj tak nesedelo tak ako malo. Keď si chceme ušiť vlastné oblečenie, je šijací stroj skvelým pomocníkom. V ruke by sme nové tričko alebo napríklad sukňu šili pravdepodobne niekoľko dní, na stroji je to otázka oveľa kratšej doby. Okrem odhodlania a trpezlivosti na začiatku nič iné nepotrebujeme, postupne sa prepracujeme od jednoduchých kúskov až po tie zložitejšie a nebudeme sa báť ani pružných látok a úpletov. Pre začistenie švov práve u týchto typov materiálov sa hodí overlock, ktorý sa používa na obnitkovanie a orezanie pružných úpletov. Šitím si vytvoríme nové kúsky do svojho šatníka aj pre svojich blízkych. Čokoľvek sa nám páčilo a nepodarilo sa zohnať už nemusí byť problém, namiesto hľadania v obchodoch si jednoducho ušite podľa svojich predstáv, čokoľvek chcete.

Publikované: 04. 03. 2021 / Aktualizované: 25. 06. 2023

Kategória: Nezařazené

Autor: Ivana Léblová