Kam na dovolenku v zime

Cestovanie má svoje čaro po celý rok, každý z dvanástich mesiacov dokáže ponúknuť extra pridanú hodnotu. Môžu to byť zľavy po dovolenkové sezóne, rozličné kultúrne a spoločenské udalosti, prípadne ideálne počasie. Oplatí sa mať prehľad o tom čo, kde, kedy a ako - správne načasovaný pobyt v zahraničí sa oplatí hneď niekoľkokrát. S InternetovýmPoradcem vám prinášame teda cestovateľský kalendár a vyberieme si ideálna destinácia, kam sa oplatí ísť na dovolenku v zime.

Január

Väčšina ľudí sa na dovolenku v zime vyberie lyžovať do Tatier alebo do Rakúska. Populárne januárovú destinácií sú aj Alpy. Pre lyžiarov, ktorí majú chuť spoznávať aj iné krajiny je ideálna dovolenka v januári v severských krajinách. Fínsko, Nórsko a Švédsko začiatkom roka ponúkajú úžasné podmienky pre zimné športy uprostred krásnej zasneženej krajiny. Svoje čaro má aj polárna žiara, ktorú si užijete predovšetkým vo fínskom Laponsku.

Januárová exotika

Ak sa vám počas zimných mesiacov cnie po slnku, nemajte obavy, v jeho lúčoch sa môžete vyhrievať na viacerých miestach. Napríklad indická Kerala ponúka príjemné teploty nad dvadsať stupňov, rovnako slnečné je aj Kostarika. Ak neplánujete cestovať príliš ďaleko, príjemné teplo je aj v španielskej Andalúzii. Pobyt na pláži môžete spojiť s poznávaním miestnej kultúry. Túžbu po dobrodružstve uspokojíte napríklad v južnej Afrike. Január tu predstavuje daždivejšie sezónu plnú života, práve vtedy si užijete výlety po safari. Oplatí sa pozrieť si aj Viktóriine vodopády, ktoré začiatkom roka nie sú ani preplnené turistami, ani ľudoprázdne.

Február

Vyberte sa na dovolenku vo februári a na mnohých miestach zažijete mesiac festivalov. Užijete si nich napríklad v Benátkach, na Trinidade a snáď najznámejší sa koná v brazílskom Riu. Býva však beznádejne preľudnený a hotely sú zabookované na mesiace dopredu. Na takúto dovolenku teda musíte myslieť ešte v predchádzajúci rok. Prípadne môžete v najľudnatejšej krajine sveta privítať čínsky nový rok. Februárovú exotickú dovolenku si užijete napríklad v Ekvádore. Počasie je relatívne konštantná, môžete teda vyskúšať všetko, čo táto krajina ponúka. Horskú túru v Andách, plavbu po Amazonke, výlet vyhliadkovým vlakom naprieč krajinou, prípadne pobyt na krásnych Galapágoch, kde je február vhodným mesiacom na pozorovanie miestnej fauny. Ideálne na dovolenku v zime aj juhovýchodnej Ázie. Začiatkom roka je Ázie suchá a teplá, ale nie horúca. Február je skvelý čas na rôzne poznávacie zájazdy a aktívnejšie dovolenky. Populárna destinácií je Mjanmarsko, turistami vyhľadávané sú aj tigrie rezervácie v Indii a Nepále. Milovníci histórie iste ocenia návštevu chrámu Angkor Wat v Kambodži.

Marec

Marec sa už v Česku začína otepľovať, ale ak si chcete dopriať teplejšie podnebie, vyberte sa napríklad do Dubaja. V marci sa v Dubaji vyhnete neznesiteľným letným horúčavám. Spoznajte svet šejkov, kde ropa je najcennejšie komoditou. Zažite na vlastné oči stavebný boom, ktorým si arabská metropoly práve prechádza. Ide o luxusnú dovolenku, ktorú si však môže dovoliť aj našinec. Vo východnej Afrike ešte nezačala sezóna dažďov, Keňa a Tanzánia ponúkajú ideálne podmienky pre návštevu safari. Mnoho predátorov počas tohto mesiaca migruje z miesta na miesto, o fotografie šeliem teda núdzi mať nebudete. Užiť si však môžete aj pobyt na plážach, prípadne na ostrove Zanzibar - panuje tu klíma podobná tej stredomorskej. Marec je jeden z najsuchších mesiacov na Kube. Ak sa vydáte na dovolenku v zime na Kubu vyhnete sa ako letným horúčavám a nárazovým dažďom, tak zimným mrazom. Ochutnajte karibskú exotiku plnú salsy, cigár a rumu. Zároveň sa nejedná o vrchol sezóny, vyhnete sa teda davom turistov.

Publikované: 18. 10. 2019 / Aktualizované: 07. 06. 2023

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Léblová