Kam na dovolenku na jeseň

Nestihli ste letnú dovolenku? Alebo sa chcete počas kratších a studených jesenných dní niekde ohriať? Pozrieme sa na zúbok poslednému kvartálu kalendárneho roka. Mnoho ľudí preferuje dovolenku na jeseň, nakoľko sú mimo hlavnej sezóny a zvyčajne tak nehrozí pobyt hlava na hlave. Naviac sa blíži koniec roka a s ním spojené sviatočné obdobie, tak prečo ho nestráviť mimo domova, na mieste, kde miestna atmosféra ponúkne nezabudnuteľný zážitok?

Október

Október je ideálny mesiac na návštevu najväčšie sústavy koralových útesov na zemi - Veľkej koralovej bariéry. Ide o jednu z najpopulárnejších destináciu v Austrálii a tiahne sa niekoľko tisíc kilometrov pri pobreží. Toľko unikátny flóry a fauny pohromade nájdete len na pár ďalších miestach. Milovníci piva majú tento mesiac v kalendári poznačený riadne dlho. V bavorskom Mníchove sa totiž koná Oktoberfest! Začína síce už koncom septembra, tú pravú pivné-bratskej-sesterskú atmosféru si však užijete predovšetkým začiatkom októbra. Príďte ochutnať dokonalé pivo, ktoré vám načapovať do litrových džbánov. Ak zlatistý mok neradi, pochutnajte si aspoň na klobásky, prípadne sa Prejdite na kolotočoch. Severná Afrika ochladila, úpal vám pri návšteve už nehrozí. Perfektný čas na návštevu egyptských pyramíd! Objavte chrámy a hrobky faraónov, nadýchajte sa histórie, o ktorej sa učia už malí školáčik. Alebo zájdite na dovolenku na jeseň do jedného z rezortov, kde je ešte vždy dosť slnečných lúčov na príjemný odpočinok a kúpanie.

November

S novembrom sa pomaličky ale isto blížia sviatky a s tým aj spojený ruch a zhon! Ak si ho chcete užiť, navštívte New York, hlavné mesto predvianočných nákupov. Ešte vždy sa tu však dá hýbať, nakoľko si zháňanie darčekov väčšina ľudí necháva na poslednú chvíľu. Ak teda chcete mať obrovský výber darčekov, je málo lepších volieb než Veľkej jablko. V USA si môžete na prelome októbra a novembra užiť Halloween, tradičný deň vďakyvzdania (thanks giving day) a následný výpredajový čierny piatok (black friday) Ak naháňate slnko ešte aj v zimných mesiacoch, pláže na Mauríciu a Bali sú stále príjemne vyhriatej. Zároveň sa vyhnete davom turistov, ktorí už pomýšľajú nad tým, ako strávi sviatky. Ak zbierate kultúrne zážitky, jedenásty mesiac v roku rozhodne má čo ponúknuť. Začiatkom sa koná veľký Festival mŕtvych v Mexiku, kde si môžete vyfotografovať veľa pochodujúcich kostier a nemŕtvych a zároveň si pripomenúť zosnulých blízkych - skrátka dušičky netradične. V Amsterdame sa koná svatomikulášský sprievod, Vianoce tu teda zvyčajne zavítajú o niečo skôr. Poteší najmä mladšie ročníky a milovníci

December

Ešte vždy si nedáte s tým slnkom pokoj? Bez obáv, aj koniec roka sa na niektorých miestach na zemi nesie v znamení horúčav a plážového piesku. Pripravte sa ale na kus cesty, slnečné dni si totiž v decembri užijete najmä na druhom konci sveta. Či už ide o austrálske mestá Perth a Sydney alebo exotický Karibik reprezentovaný Jamajkou a Belize. Ak vám nevadí vyššiu vlhkosť vzduchu a príležitostný lejak, Thajsko je tiež veľmi vyhľadávanou destináciou koncom roka. Ak si chcete do sýtosti užiť sviatočnú atmosféru, je niekoľko lokalít, ktoré vám vaše želanie splní. Napríklad Izrael - Svätá zem. Obyvatelia tejto krajiny sa na Štedrý večer schádzajú v Betleheme a spoločne spievajú koledy a celebroval polnočnú omšu. Nazaret zase ponúka známe vianočné trhy, spojené s veľkolepým slávnostným sprievodom. Krásne vianočné trhy nájdete aj v neďalekej Prahe, v nemeckom Kolíne a Drážďanoch, v Budapešti či v Záhrebe. Koniec decembra sa už tradične nesie v znamení ohňostrojov, šumivého vína a vrelého vítanie Nového roka. Stačí si pozrieť zostrih novoročných osláv zo svetových metropol a len si vybrať, v ktorej vytrhnete posledný list z kalendára. Zamilované páry môžu staviť na tradične romantické mestá, z ktorých v Európe vynikajú najmä Paríž a Viedeň. Prípadne si môžete priplatiť za plavbu naprieč Antarktídou, výletné lode zvyknú vyplávať z Patagónie.

Publikované: 25. 12. 2017

Kategória: Praktické tipy

Autor: Ivana Léblová